31. oktoober 2016


Valgus ookeanide vahel
Stedman, M. L.
Tallinn : Pegasus, 2016
Kiiresti rahvusvaheliseks menukiks tõusnud romaan räägib armastusest, rasketest valikutest ja nende valikute tõttu oma  südametunnistusega vastuollu minemisest.
Sõjast elusana tagasi tulnud Tom Shernbourne suunatakse majakavahiks Lääne-Austraalia ranniku lähistele Janus Rocki saarele. Teel saarele kohtub ta Isabel Graysmarkiga. Noored armuvad ja mõne aja pärast ka abielluvad ning asuvad elama üksildasele saarele.
Abieluõnne hakkavad varjutama Isabeli järjestikused nurisünnitused, mis naisele ja ka Tomile raskelt mõjuvad. Ja ühel sellisel raskel hetkel toob laine saare rannale paadi surnud mehe ja mõnekuuse beebiga.
„Isabeli huuled olid kahvatud ning tema pilk maha löödud. Vahel libistas ta endiselt käega hellalt üle kõhu, enne kui selle lamedus talle kõhus valitsevat tühjust meelde tuletas. [...]
Kui ta oli voodi ära teinud ja oma öösärgi padja alla kokku voltinud, suundus ta üles kaljule, et mõnda aega haudade kõrval istuda. Ta sättis uuemat neist suure hoolega, arutledes, kas noor rosmariinipõõsas läheb kasvama.
Kui lapse nutt tuulega temani kandus, vaatas ta instinktiivselt värske haua poole. Enne kui loogikameel vahele segas, jõudis aju talle hetke jooksul öelda, et see kõik oli olnud üks suur eksitud – see viimane laps ei sündinud enneaegselt surnuna, vaid oli elus ja terve.
Meelepete hajus, kuid lapse nutt mitte. Siis tuli Tomi hüüatus majaka vaateplatvormilt – „Rannal! Paat!“ -, mis ütles talle et tegemist ei olnud unenäoga, ning ta tõttas nii kiiresti, kui sai, mehe juurde, kes oli juba teel alla paadi poole.
Mees paadis oli surnud, kuid paadi ninast tõstis Tom välja kisava pambu.
„Püha taevas!“ hüüdis ta. „Püha taevas, Izzy.  See on...“
„Beebi! Oh, armas jumal! Oh, Tom! Tom! Tule – anna ta mulle!““
Tulles vastu oma murtud naise palvetele ja rikkudes sellega seadust, jätab Tom juhtunust võimudele teatamata. Väike tüdruk jääb Tomi ja Isabeli kasvatada, olles neile suureks rõõmuks.
Peaaegu 2 aastat hiljem saavad nad teada tõe surnud mehe ja beebi kohta. Vaatamata südametunnistuspiinadele, Tom vaikib.
Aastad mööduvad.  Kuid siis käivitab ootamatult  väljailmunud mänguasi sündmuste ahela, mis on hävitamas Isabeli ja Tomi abielu ning paiskab segi väikese tüdruku Lucy elu.
Kas sellest olukorrast on väljapääsu? Kas Isabeli ja Tomi abielul on veel tulevikku? Kas hingehaav, mis väike Lucy sai, kui ta vanematest lahutati, kunagi paraneb?
2016. aasta valmis romaani põhjal samanimeline film.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar